Categories

Telegram Nedir? Nasıl Çalışır?

Telegram Nedir? Nasıl Çalışır?

Telegram nedir? Telegram nasıl çalışır? Bu makalemizde Telegram uygulamasıyla ilgili tüm ayrıntıları ele almaya çalıştık.

Hepimiz bir süredir Telegram Uygulamasını kullanıyoruz, ancak çoğumuz Telegram uygulamasının arka planda nasıl çalıştığının farkında değiliz. Bu soru işaretlerini gidermek için, Telegram uygulamasını ve bu uygulamanın gerçekte nasıl çalıştığını inceleyeceğimiz bu makaleyi hazırladık.

Telegram uygulaması mesajlaşma hizmeti veren tek uygulama değil. Facebook Messenger ve WhatsApp önce oldukça popülerdi. Ancak Telegram’ın tanıtımından sonra, devam eden pazarı şaşırtıcı özellikleriyle etkiledi. Böylelikle zaman alsa da popülerlik kazanmaya başladı. Makalede, Telegram uygulamasının nasıl çalıştığının arka planını anlayacağız.

Telgraf nedir?

Telegram aslında mevcut popüler mesajlaşma uygulamaları WhatsApp ve Facebook Messenger ile iyi rekabet eden bir çevrimiçi mesajlaşma uygulamasıdır. Telegram Messenger’ı metin, resim, ses ve video göndererek arkadaşlarınızla ve aile üyelerinizle iletişim kurmak için kolayca kullanabilirsiniz. Dilerseniz Telegram Kanalları ve Telegram Grupları oluşturarak çok fazla sayıda insana sesinizi duyurabilirsiniz. Veya bu grup ve kanalları takip ederek ilgi alanlarınıza göre dilediğiniz bilgilere sahip olabilirsiniz.

Telegram kısa sürede çok popüler oldu, çünkü mevcut mesajlaşma uygulamaları ile karşılaştırıldığında en güvenli ve hızlı haberleşme olarak kabul ediliyor. Tamamen bulut tabanlı olduğundan, kullanıcılarına daha fazla güvenlik ve hız sağlar.

Bu özellikler onu rakipleri arasında popüler kılıyor ve oradaki kullanıcılar için mükemmel bir seçim olarak öne çıkıyor. Popülerliğini, 2013 yılında piyasaya sürüldüğünde, bir aydan daha kısa bir sürede yaklaşık 200 milyon kullanıcının aktif üye olması gerçeğinden yola çıkarak tahmin etmek zor değil.

Telegram nasıl çalışır?

Tıpkı diğer anlık mesaj uygulamaları gibi, Telegram da benzer şekilde çalışır. Telegram tamamen bulut tabanlıdır. Kullanıcının cep telefonu numarasını messenger ID olarak kullanır. Tıpkı buradaki diğer haberciler gibi, Telegram ile diğer kullanıcılarla kolayca iletişim kurabilirsiniz. Ve yine medya dosyalarını ve belgeleri de onlarla paylaşabilirsiniz.

Kullanıcılar, alıcı mesajı gördükten sonra “Kendini Yok Etme (silme)” özelliğine sahip oluyor. Ayrıca, kullanıcıların bir mesajı yanlışlıkla veya bilerek gönderdikten sonra 48 saatlik bir süre içinde silmesini sağlayan “Göndermeyi İptal Etme” işlevi de vardır.

Telegram uygulamasını bulabileceğiniz platformlar hakkında konuşmak gerekirse, Android, iOS (iPad, iPhone), Linux, macOS ve ayrıca Windows için kullanılabilir olduğunu söyleyebiliriz. Herhangi bir uygulamayı kullanmak istemiyorsanız, hemen hemen tüm diğer tarayıcılarda kullanılabilen web sitesi sürümü aracılığıyla da kullanabilirsiniz. Telegram Gizli Sohbet özelliğinin nasıl çalıştığını da ayrıntılı olarak kontrol edebilirsiniz .

Telegram Güvenli mi?

Telegram Yetkilileri, “Uygulamanın varsayılan olarak uçtan uca iletişimleri (hem gönderen hem de alıcı) şifrelemediğini açıkça belirtti. Ancak isterseniz, Telegram Gizli Sohbet adı verilen bu özelliği etkinleştirerek manuel olarak yapmanız gerekir. Bu özelliği etkinleştirmezseniz, sohbetleriniz Dünya’nın çeşitli yerlerinde bulunan bazı Telegram Sunucularında saklanır.

Telegram Şifrelemesi Nasıl Çalışır?

İstemci ile Telegram’ın sunucusu arasındaki konuşma tamamen şifrelidir. Yani hiç kimse konuşmanın şifresini çözemeyeceği anlamına gelir. Ayrıca, sunucularda depolanan sohbet verileri de şifrelenir. Bu, sohbeti daha güvenli bir hale getirir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir